Московский семинар по когнитивной науке. ВРЕМЯ НАЧАЛА СЕМИНАРА СДВИГАЕТСЯ НА 18:30.

13/11/2014 18:30

Уважаемые коллеги, следующая встреча Московского семинара по когнитивной науке состоится13 ноября, как всегда, в четверг.По многочисленным просьбам ВРЕМЯ НАЧАЛА СЕМИНАРА СДВИГАЕТСЯ НА 18:30.Место проведения семинара -- Психологический институт на Моховой (ул.Моховая, д. 9, проезд до ст. м. "Библиотека им. Ленина", аудитория-- Малый зал на 2-м этаже). Подробнее о проезде и пропусках см. в концеписьма.Мы соберемся, чтобы послушать и обсудить доклад Джозефа Макиннеса (PhDin cognitive psychology and computer science, доцент департаментапсихологии Высшей школы экономики), который представит свою новуюработу, неожиданным образом продолжающую традиции исследований А.Л.Ярбуса.Доклад будет проходить на английском языке с резюмирующим переводом нарусский.Тема доклада:IT’S ALL IN THE EYES: WHAT EYE MOVEMENT ANALYSIS CAN TELL US ABOUTATTENTION AND COGNITIVE STATEAbstractThe early eye tracking studies of Yarbus (1965) provided descriptiveevidence that an observer’s task influenced patterns of eye movements,leading to the prospect that an observer’s intentions could be inferredfrom their saccade behaviour. If task influences eye movements in anysystematic fashion, then it should be possible to determine the task ofan observer using eye movement attributes alone. In the first part ofmy talk, I will show data on how we can use descriptive andcomputational analysis to spot bottom up, mid-level and top downattention artifacts within eye movement patterns of visual search. Inthe second half of the talk, I will show how we can use these saccadicproperties to infer higher level cognitive states using machinelearning classifiers and clustering. Recent attempts at such aclassifier, however, have had mixed results at determining tasks abovechance levels. So our approach is to train a classifier using eyemovement data which has previously been shown to differ across task:Dodd et al. (2009) observed Inhibition of Return (IOR) in a search taskbut not in viewing, preference or memorization tasks. More than 17,000saccades from 53 participants and 67 photographic images were used totrain multiple Bayesian classifiers on saccadic attributes such aslatency, duration, peak velocity, amplitude and relative amplitude ofsequential saccades. The first classifier was trained with, and thenused to classify based on, mean saccadic attributes for a given trialwhile a second classifier was trained and tested using properties ofindividual saccades. Both classifiers were able to predict task atabove chance levels overall, but the preference task consistentlyremained at chance. We were also able to improve the performance of theclassifier using structured Bayesian networks over Naïve versions ofthe algorithm. Finally I will present a generative model of eyemovements which is based on this classifier and accounts for thetransition between cognitive states without a homunculus. --------------------------------------------------------Более подробную информацию о докладчике можно посмотреть на его личнойстранице:http://www.hse.ru/en/staff/jmacinnesА некоторые фрагменты результатов, которые будут представлены вдокладе, можно почитать в следующей недавно вышедшей статье:http://link.springer.com/article/10.3758/s13414-013-0608-9(кто не может получить полный текст отсюда, попробуйте также вот этуссылку: http://libgen.org/scimag5/10.3758/s13414-013-0608-9.pdf).До встречи в следующий четверг!С уважением,Екатерина Печенкова,координатор Московского семинара по когнитивной науке.********************************************************Как попасть на семинар:Станция м. Библиотека им. Ленина, м. Боровицкая или м. Александровскийсад, выйти на Моховую улицу. Напротив Манежа проход через дворФакультета журналистики МГУ, нужно пройти между зданиями библиотеки ифакультета журналистики (где сидит памятник М.В.Ломоносову) в глубинудвора, и свернуть налево за библиотеку. Там Вы увидите зеленыйтрехэтажный особняк ПИ РАО. Малый зал находится на 2-м этаже.Официальный адрес: ул. Моховая, д. 9, строение 4.Карта проезда: http://www.pirao.ru/ru/kontaktiЕсли Вы заблудились или нужна помощь с пропуском, в день семинаразвоните координатору семинара Екатерине Печенковой по телефону8-916-359-21-92.